در مورد حلقه ازدواج(ابدیت) چیزی میدونید؟

eternity ring
eternity ring

حلقه ی ابدیت (حلقه ی نامزدی)


حلقه‌ی ابدیت همان حلقه ی ازدواج است که معمولا دور تا دور آن با الماس یا سنگ های قیمتی پوشیده شده و معمولا توی مراسم ازدواج یا در مراسم خاصی مثل تولد، سالگرد، عروسی و… به عنوان هدیه و حلقه ی خواستگاری به فرد خاصی داده میشه.
الماس (درباره الماس ها بیشتر بخونید) یا سنگ هایی که در این حلقه وجود دارن نشان دهنده ی عشق هستن. بنابراین معنی حلقه ی ابدیت عشق ابدی هست. حلقه‌ی ابدیت عاشقانه ترین هدیه از نوع جواهرات هست که شما می تونید به همسر، یا شریک زندگی خودتون بدید.
حلقه ی ابدیت اولین بار توسط مصریان باستان ساخته شد. در مصر باستان دایره نماد قدرت و قدرتمندی بود و اعتقاد داشتند پیوند بین زن و مرد آن قدر قوی هست که حتی مرگ هم نمی تواند آن را قطع کند. این عقیده باعث به وجود اومدن حلقه ی ابدیت شد.

حلقه ی ازدواج از نظر مصریان باستان علامت ابدیت بود و آن را به دست می کردند تا ازدواج شان ابدی بماند. بعد از مصری ها مسیحیان هم از انگشتر در مراسم های ازدواج خودشان استفاده کردند.
البته در گذشته تنها خانم ها حلقه به دست می کردند و به عنوان مظهر وفاداری نسبت به همسرشان همیشه آن را به همراه داشتند. اما بعد از جنگ جهانی دوم مرد ها هم شروع به پوشیدن حلقه کردند. در آن زمان بسیاری از مردان به دلیل جدایی از همسرشان از حلقه استفاده کردند تا هم نشان دهنده ی تاهل آنها باشد و هم همیشه به یاد همسران خود باشند.

حلقه ابدیت یا ازدواج

جنس و شکل حلقه ازدواج

در زمان های قدیم حلقه های ازدواج از جنس آهن و برنج و مس بودند. در یونان مدرن دو حلقه طلایی برای داماد و نقره برای عروس استفاده می شد. که طلا بودن حلقه مردان بیانگر برتری موقعیت آن ها بود!

در ایتالیا هم در قرن های ۱۵ و ۱۶ از حلقه های ازدواج از جنس نقره استفاده می شد.در قرون وسطی اروپایی ها از حلقه های ازدواج الماس استفاده می کردند ومعتقد بودند که الماس قدرتمند است و قدر الماس حافظ پیمان آن ها خواهد بود.

حلقه های موجود در ایسلند هم حلقهء انگشت نام داشت و از استخوان، سنگ، کهربای سیاه، طلا و نقره ساخته می شد. البته در ایسلند حقله ضرورت چندانی نداشت. در کلیسای انگلستان هم حلقه برای ازدواج ضروری بود، اما جنس و سایز آن اهمیتی چندانی نداشت. نکته ی جالب این که در گذاشته شکل حلقه ازدواج ساده نبوده و اشکال مختلفی مانند کلید برای نشان دادن اقتدار خانگی زن روی آن ها حک می شد.

حلقه ی ابدیت را به کدام انگشت می اندازند؟

انداختن حلقه ی ابدیت به انگشت در کشور ها ی مختلف متفاوت است. برای مثال در زمان های قدیم در کشور هند رسم بود که فقط در دست راست انگشتر بیندازند. چون هندی ها دست چپ را «ناپاک» می دانند. اما امروزه زوج های هندی می توانند حلقه ازدواج را در هر دستی بیندازند. یا در آلمان و هلند، حلقه نامزدی از طلا است و آن را به دست چپ می اندازند و حلقه ازدواج هم به دست راست انداخته می شود. این کار برای نشان دادن تغییری است که در موقعیت اجتماعی فرد به وجود می آید.

در کشور هایی مثل: نروژ، دانمارک، اتریش، لهستان، بلغارستان، روسیه، پرتغال، اسپانیا و بلژیک (در بعضی مناطق)، گرجستان، صربستان، اکراین، یونان، لتونی، مجارستان، کلمبیا، کوبا، پرو و ونزوئلا هم حلقه ازدواج را به دست راست انداخته می شود. در لبنان، ترکیه، سوریه و برزیل حلقه را قبل از ازدواج به دست راست می اندازند و بعد از ازدواج به دست چپ.

حلقه ی ابدیت در ایران

حلقه ی ابدیت در ایران نیز از زمان ایرانیان باستان و هخامنشیان وجود داشت و نخستین بار همسر پادشاه ایلام حلقه به دست کرد. خانواده و زندگی زناشویی در زمان ایران باستان امری مقدس بود و زنان ارزش بالایی داشتند. از آن زمان تا کنون حلقه ی ازدواج در ایران نشانه ای از وفاداری و تعهد است.

جنس انواع حلقه ازدواج

امروزه حلقه ی ازدواج در انواع جنس ها و طرح ها وجود دارد. اما از انجایی که حلقه‌ای است که تا آخر عمر در انگشت شما خواهد بود و نمادی از مهم‌ترین روز زندگی شما یعنی روز ازدواج شماست. و وجود حلقه ازدواج در دست زوجین به نوعی تعهد نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل هنگام خرید آن باید دقت بسیاری به خرج دهید و همه ی جوانب را بسنجید.

اولین قدم در انتخاب حلقه ی ازدواج ،انتخاب جنس آن است. فلزات زیادی برای ساخت حلقه وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به سبک و سلیقه خود و هزینه آن فلز مورد نظر برای حلقه را انتخاب کنید. اکثرا طلای سفید یا زرد انتخاب می شود. البته در شرایطی که شما نخواهید هزینه ی زیادی پرداخت کنید یا برعکس مبلغ بیشتری برای آن هزینه کنید می‌توانید از فلزات دیگر نیز استفاده کنید.

موارد زیر از فلزات معمول در ساخت حلقه ی ابدیت هستند:

  • طلای زرد
  • طلای سفید
  • حلقه ازدواج از جنس پلاتین یا پلاتینیوم

مدل حلقه ابدیت

حلقه‌ها انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها نگین‌دار هستند که اغلب نگین‌های آنان از برلیان و الماس می‌باشد. اگر هزینه حلقه‌ها برای شما مهم نیست می‌توانید از حلقه‌های نگین‌دار انتخاب کنید. اما اگر نگین دوست نداشته ولی به دنبال داشتن جلوه در حلقه خود هستید می‌توانید از حلقه‌های طرح‌دار یا تراش خورده استفاده کنید. برخی از عروس و دامادها نیز به دنبال تجمل نیستند و حلقه‌های کاملا ساده مانند رینگ را ترجیح می‌دهند. معمولا داخل حلقه، تاریخ ازدواج ، یا تاریخ آشنایی را با لیزر حکاکی می کنند تا برای ابد نشانه ی دو زوج باشد. همچنین اسم طرفین نیز داخل حلقه حکاکی می شود.